arama

Showman Conan O’Brien kimdir? Conan kaç yaşında ve nereli?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Conan Christopher O’Brien (d. 18 Nisan 1963), Emmy ödülünü kazanmış Amerikalı komedyen, yazar ve televizyon kişiliğidir. En çok NBC’nın talk show’u The Tonight Show with Conan O’Brien programıyla tanınmaktadır.

 

Kariyerine televizyonda yazarlıkla başlayan O’Brien, tiyatro gruplarında ve tanıtım reklamlarında da rol almıştır.

1988 yılında Saturday Night Live’ın yazarı olan O’Brien çalıştığı 3 yıl içerisinde büyük başarılara imza atmıştır. 1989’da SNL’deki göreviyle arkadaşlarıyla beraber Emmy ödülü kazanan O’Brien, buradan sonra The Simpsons (Simpsonlar) çizgi dizisinde yazarlık yapmıştır.

1993 yılında David Letterman’ın Late Night with David Letterman gösterisinin yerine O’Brien Lome Michaels tarafından önerilmiş, 13 Eylül’de de bu gerçekleşmiştir. O’Brien bu görevini gerçekleştirmek için The Simpsons’dan istifa etmiştir.

Late Night with Conan O’Brien yerini Jimmy Fallon’a bırakırken, 1 Haziran 2009’da The Tonight Show’un sunuculuğunu Jay Leno’dan devralmıştır. Conan 7 ay “The Tonight Show”u sunduktan sonra, Jay Leno’nun Prime Time’daki başarısızlığı sonucu 23:00’e, kendisinin de 00:00’e alınmasının istenmesi sonucu açıklama yaparak artık NBC’de çalışmayacağını duyurdu. 45 Milyon $’lık tazminat aldı. Bunun yaklaşık dörtte biri yani 12 milyon $’lık bölümü çalışanlara, 33 milyon $’ı da Conan’a verildi. Eylül 2010’a kadar başka kanalda çalışamaması maddesi konuldu.

8 Kasım 2010 tarihinde TBS kanalında Conan adlı yeni gösterisine başlamıştır.Kendisine yakın arkadaşı Andy Richter’de eşlik etmektedir. Türkiye’de e2’de yayınlanmaktadır.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ