arama

Psikolojisi Bozuk İnsan Nasıl Davranır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Psikoloji-Yan-Etki

Psikoloji Nedir?
Psikoloji bozukluğundan ve psikolojisi bozulan insan davranışlarından bahsetmeden önce psikolojinin tanımını yapıp kısa bilgi vermekte fayda var.Şimdi psikoloji nedir, psikoloji biliminin kapsamı nedir, psikolojinin ilgi alanı nelerdir gibi soruların cevaplarını verelim daha sonra da psikolojisi bozulan insan davranışlarından bahsedelim;

Psikoloji, davranışlar ve zihinsel süreçler ile birlikte bunların altında yatan nedenleri inceleyen bilim dalıdır. Hem insanlar hem de hayvanlar üzerindeki çalışmaları kapsar. Psikoloji diğer bilimlere kıyasla kısa bir geçmişe sahiptir. Bu kısa süre içinde psikoloji değişik biçimlerde tanımlanmıştır. İlk tanım insan zihninin yapısının incelenmesi biçimindeydi. İnsan zihnini gözleyebilmenin olanaksızlığı karşısında psikologlar, psikolojiyi“gözlenebilen davranışların bilimsel incelemesi” biçiminde tanımlamışlardır. İnsan zihninin davranış üzerindeki etkisini kabul etmeyen bu yaklaşıma, psikoloji içinde tepki oluşmaya başlamış, bellek süreçleri ve düşünme gibi zihinsel işlevleri inceleyen bilişsel psikoloji ortaya çıkmıştır.

Psikolojisi Bozulan İnsan Davranışları

Psikoloji tamamen insanın davranış ve zihin bozuklukları ile alakalı olduğu için psikolojisi bozulan insanlarda davranış bozuklukları ve zihin bozuklukları sergilemektedir. Davranışları değişen ve zihinsel davranışları anormalleşen insanlar psikolojisi bozuk insanlar olarak tabir edilir.

Psikolojisi bozulan bir insan normal insanların verdiği tepkilerden ya çok daha fazlasını verir yada tam tersi tepkisiz kalır.Örnek olarak bir insanın kızması gereken durumda kızmayabilir yada kızılacak sinirlenilecek bir durumda çok aşırı tepki verir.Yada normal bir olaya yada durumda büyük tepkiler gösterir.

Zihinsel olarak da tutarsız ve aşırı tepkiler gösterebileceği gibi tepkisiz de kalabilir.Örneğin sevinilecek bir durumda ağlayabilir yada tepkisiz kalabilir.Tam tersi ağlanılacak bir durumda gülebilir.

Bu gibi durumlarda yada psikolojisi bozuk kişilerle karşılaştığımızda onlara karşı anlayışlı olmalı, onları bir hasta olarak kabul etmeli ve en doğru bir şekilde tıbbi tedavi almasını sağlamalıyız.