arama

Protein Zengini Diyet Yemekleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Yüksek protein ihtiva eden gıdalar tek başlarına yendiğinde kilo vermeye yardımcıdırlar. İnsan vücudunun temel yapı taşlarından olan aminoasitler protein diyeti adıyla zayıflama listeleri ve diyet yemekleri içindeki yerlerini almışlardır.

İçlerinde yüksek miktarda protein bulunan gıdalar arasında başta tavuk ve hindi göğsü gibi beyaz etler gelir. Yağsız olan bu etler diyet yemekleri içinde çok revaçtadır. Örneğin 100 gramlık ızgara tavuk göğsü yaklaşık 160 kalori kadardır. Bunun 30 gramı ise proteindir. Tavuk göğsü aynı zamanda zengin bir mineral ve B vitamini kaynağıdır.

Yağsız Beyaz Etler

Diyet yemekleri anlatılırken mineral, protein, kalori ve vitamin gibi unsurlardan sıklıkla bahsedeceğiz. Çünkü diyet yapmak demek vücudu halsiz bırakmak demek değildir. Gücünüzü korumalısınız.

Aynı zenginliği hindi göğsü de taşımaktadır. Hindi eti kanatlıların en yağsızıdır, diyet yemekleri içinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Izgara veya haşlama yapabileceğiniz gibi nohut veya fasulye gibi kuru bakliyatlarla ya da uygun sebzelerle karıştırarak  pişirebilirsiniz. Patatesin nişasta ağırlıklı olduğu için fazla kullanılmaması tavsiye edilir.

Diyet yemekleri içinde yumurta akı da vardır. Bütün aminoasit çeşitlerini kapsayan yumurta akı tam bir protein kaynağıdır. Yaklaşık 240 gramlık bir yumurta sadece 115 kalori taşır ve 26 gram protein ihtiva eder.

Protein zengini diyet yemekleri içinde balıkların ve karidesin de yeri ayrıdır.

Balıktan Vazgeçmeyin

Kilonuz ister normal olsun ya da isterseniz kilo vermeye çalışın, sofranızdan balığı eksik etmeyin. Haftada en az iki kere balık yiyin. Diyet yemekleri içinde aradığınız lezzeti de size balık, özellikle ton balığı veya karides verecektir. Her iki besin mineral kaynağıdır ki bu mineraller magnezyum, fosfor ve potasyum gibi hayati önem taşıyan minerallerdir. Karides bilinen diyet yemekleri içinde seyrek hatırlanır ama çok iyi bir diyet öğünü olacaktır. Domates ile beraber haşlanmış ve çok az zeytinyağı katılmış karides tam bir diyet öğünü olabilir. Balık çeşitleri içinde mezgit de size değişik bir seçenek yaratabilir. 85 gramlık mezgit balığı yediğinizde 100 kalori ve 20 gram protein almış olacaksınız.  Diyet yemekleri ile kurulmuş sofranıza kepek ekmeği veya tam buğday ekmeğinden kesilmiş en fazla iki dilim ekmek yakışır.

Omega 3 kaynağı olan balıklar B12 vitamini yönünden de zengindirler. B12 hücre oluşumunu hızlandıran, bağışıklık sistemini güçlendiren ve sinir uçlarını destekleyen çok önemli bir vitamindir. Diyet yemekleri hazırlanırken bu unsurların da göz önüne alınması yararlı olacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.