arama

Melisa Çiçeği Nasıl Yetişir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Melisa çiçeği 4 mevsim yapraklarını dökmeyen bir bitidir. Dört metreye kadar da yükselebilmektedir. İlkbahar sonlarına doğru çiçeklenmeye başlar. Çiçeklerinin rengi krem açık yeşil ve uçuk renklerinde olabilir. Güneş battıktan sonra kokusu hissedilmeye başlar özellikle de gece gelince kokunun şiddeti zirve yapar. 

Melisa çiçeği nasıl yetiştirilir sorusu birçoğumuzun aklına gelmiştir. Melisa çiçeği kış şartlarına dayanabilecek güçte ise de tropikal bir bitkidir. Ev ortamın da yetişebilmektedir. Özellikle doğru bakım şartları oluşturduğunuzda uzun yıllar melisa çiçeği evini süsleyebilir. Her gün 4 saat çiçeğin yaprakları direkt güneş görmelidir. 

Çiçek açması ve gelişiminin normal olması amaçlı bu gereklidir. Poşet topraklar tek başına kullanmak doğru bir seçim olmayacaktır. Hem humuslu hem de kumlu bir toprak hazırlamalısınız.

melisa çalısı nasıl yetişir

Saksı boyutuna gelince köklerinin ancak sığabileceği bir saksı kullanmak en doğrusu. Melisa çiçeğinin en sevdiği gübre deniz mahsullerinden ya da balıktan yapılan gübredir. İki haftada bir verecek şekilde dozajını ayarlamalısınız. Toprak yüzeyleri kuruyunca bolca sulayınız.

Melisa çiçeğinin çok hoş bir kokusu vardır. Sizde evinizde veya bahçenizde bu çiçeği yetiştirebilirsiniz. Yeterki bakımı doğru yapılsın. Bitkinizi her zaman bitlerden ve tırtıllardan korumalısınız. Biraz bakım biraz sevgi uzun yıllar melisa çiçeği ile geçirmenizi sağlayacaktır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.