arama

Mango Hakkında Bilgi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Tropik bir meyve olan mango sakız ağacıgiller familyasına aittir. Mangonun çıkış yeri Hindistan’dır ve dünyaya yayılmıştır. Mango ağaçta yetişen bir meyvedir. Ağaçlar 40 metreye kadar ulaşır ama 10 metreye kadar olan kısmı meyve verir. Bazı türleri ise çeşitli çalışmalardan sonra bodur ağaç şeklinde 2-2,5 metre arasında meyve vermeye başlamıştır. Ağaçlar yüzlerce yıl yaşayabilmektedir. Mango ağaçlarının yaşayabilmesi için sıcaklığın -4 dereceye düşmemesi gerekir. Meyvelerin olgunlaşma aşamasında tadını koruyabilmesi için sıcaklık 30 derecenin üzerinde olmamalıdır. 

Mangonun vücuda çok fazla yararı bulunmaktadır. Saç bakım ürünlerinde ve cilt bakım ürünlerinde canlandırıcı etkisinden ve besleyici etkisinden dolayı mango esansı yer alır. İçerisinde bulunan A, B, C vitaminleri potasyum ve glikozlar vücudun sağlıklı ve dinç kalması için çok faydalıdır.

Mangonun Faydaları 

– A, B vitaminleri ve demir açısından zengin bir meyve olduğundan dolayı böbrekler için çok faydalıdır.

– Kandaki mikropları giderme görevi olduğundan kanı temizler.

– Vücudu serinletici etkisi olduğundan yaz aylarında çok fazla tüketilir.

– Saç ve vücuttaki sinirler için ve cilt için önemli bir besin kaynağıdır.

– Yüksek tansiyonu dengeler.

– Kötü kolesterolün seviyesini dengeler.

– Antitoksin etkisiyle zayıflatıcı etkisi vardır.

– Kansızlık hastalığı olanlara kan yapması yönünden fayda sağlar.

– Kalp ve damar önlemek için vücudu korur.

– Ana maddesi şeker olmasından dolayı beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Mangonun vücut için sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Ancak diyabet hastaları mango tüketirken dikkatli olmadırlar. Çünkü mango şeker açısından çok zengin bir meyvedir.

Mango Nasıl Tüketilmelidir? 

Yemeden önce temizliğine dikkat edilmelidir. Bol su ile yıkanmalıdır. Çekirdeğe en yakın yerden kesilir. Yemek, tatlı ya da dondurmalarda aroma tat ve koku verici olarak kullanılabilir. Meyve sularına ya da meyve salatalarının içine konulabilir. Taze olarak tüketilmelidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.