arama

Kısaca yorgunluk sebepleri, 9 Madde

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin

 

 

Sabahları uyanmakta zorluk çekiyor, gün içerisinde kendinizi bitkin ve yorgun hissediyorsanız eğer bu yaşadığınız yoğun iş temposu ya da şehir yaşamından değil aslında ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğini dikkate almak gerekiyor.

Bu yorgunluk belirtileri ve genel iş yapma isteksizliği tiroitten kansere kadar çok sayıda hastalığın habercisi olan bu belirtiler geçmiyorsa mutlaka altında yatan sebep araştırılmalıdır.

Yorgunluk, bir insanın günlük hayatında rutin işlerini yaparken kendisini fazlasıyla yorgun, yetersiz hissetmesi şeklinde tanımlanabilmektedir. Bazı insanlar yaşına göre çok faal, atik olabilirken genç yaştaki bireyler ise çok üşengeç ve yorgun olabiliyor. Buradaki durumun üşengeçlik mi, enerjinin azlığı mı yoksa hastalık kaynaklı mı olduğu belirlenmelidir.

Aşağıda sizler için yorgunluk belirtilerinin çok sık gözlendiği hastalıkları başlıklar halinde derledik.

Yorgunluk nedeni olan hastalıklar;

 

 1. Kansızlık: En sık yorgunluk belirtisi gösteren hastalıkların başında anemi gelmektedir. Bunun sebebi kan içerisinde yer alan alyuvarların içerisindeki hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesinin azalmasına bağlı olarak birey kendisini yorgun ve de halsiz hisseder. Bu durumda birey mutlaka bir uzman doktora görünmeli ve tetkikler yapılmalıdır.

 

 1. Depresyon ve stres: Yorgunluğa sebep olan hastalıkların ikinci sırasında depresyon gibi psikosomatik hastalıklar gelir. Depresyon kişilerin kendisini yorgun hissetmesine yol açabilen bir hastalıktır.

 

 1. Kalp rahatsızlıkları: Kalp rahatsızlıkları ve kalp yetmezliğinin en önemli belirtilerinden olan yorgunluk kalp hastalığının erken bulgularından bir tanesidir. Kalpp oksijen ihtiyacını yeterince karşılayamadığı zaman yorgunluk oksijen yetersizliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Nefes nefese kalmak, merdiven çıkarken zorlanmak benzeri belirtiler artarak görülür.

 

 1. Uyku apnesi: Yaşam düzeyini olumsuz etkileyen sorunlardan bir tanesi de uyku apnesidir. Yeterli sürede iyi bir uyku uyuyamayan bireyler kendisini gün içerisinde aşırı derecede yorgun hisseder.

 

 1. Metabolik hastalıklar: Böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, potasyum ve kalsiyum düzeylerindeki anormallikler vücuttaki kan tuzları, minerallerin düşük düzeylerde olması yorgunluk sebepleridir. Bu tip durumların erken tedavisi oldukça önemlidir.

 

 1. Enfeksiyon hastalıkları: Vücutta görülen çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen enfeksiyon hastalıkları yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerin çok sık görüldüğü durumlardır. Başlıca, hepatit, kalbin iç yüzünde iltihap, kalp zarı iltihapları, tüberküloz yani verem, paraziter hastalıklar ve aids yorgunluk gösteren belli başlı enfeksiyon hastalıklarıdır.

 

 1. Fiziksel güçsüzlük: Yorgunluk, kondüsyon ile yakından ilişkilidir. Kondüsyonu iyi ola bir kişi çok daha geç yorulur. Yaşa bağlı olarak sağlıklı beslenmek ve spor kas miktarını arttırarak yorgunluğun önüne geçmenizi sağlayabilir.

 

 1. Kanser: Yorgunluk aynı zamanda kanser hastalıklarının erken belirtisi de olabilmektedir.

 

 1. Tiroid hastalıkları: Hipotiroidi ve bazı endokrin kaynklı hastalıklar kişilerin yorgun hissetmesine yol açar. Aynı zamanda şeker hastalığının bir belirtisi de yorgunluk ve sık uyuma isteğidir.

 

Tüm bu başlıklar ışığında iyi bir beslenme ve düzenli spor yapıyor ve hala yukarıda yazan belirtiler ve başka şikâyetleriniz varsa lütfen kısa zamanda doktorunuza görünmenizi öneriyoruz. Erken teşhisin hayat kurtardığı asla unutulmamalıdır.

 

 

 

etiketlerETİKETLER