arama

Kırkyama Teknikleri Eşsiz Bir El Sanatıdır

Kırkyama Teknikleri Eşsiz Bir El Sanatıdır
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Kırk yama çeşitli bez parçalarının bir arada kullanılması sonucu ve değişik desenler katarak dikilmesi ile meydana gelen bir el sanatıdır. Kırk yama sanatında yapım aşamaları; kesme, dikme, bordür yapma, ütüleme, saklaması, yıkaması gibi detaylar ardı arkasına gelir.

Kırk yama Sanatında Kesme Aşaması 

Kırk yama sanatında kumaşlar bir araya getirilip özel makası ile kesilir. Bu kesim işlemi kesme panosu üzerinde ve özenli yapılır. Kumaşlar katlanarak kesilir. Eğer kalıplı bir çalışma söz konusu ise kesim esnasında mutlaka pay verilerek yapılmalıdır. Burada önemli olan detay kenar ve köşelerin düzgün olması için parçaların da düzgün kesilmesidir.

Kesilmiş parçalar öncelikle makinede düz dikişi olarak elden geçirilir. Kullanılan iplik renginin kumaşla uygun olması önemlidir. Kırk yama’da teyelleme yapılmaz. Toplu iğnelerle teyelleme söz konusudur. Dikme esnasında dikiş çizgilerinin birbirine tutması önemli olan noktadır.

Kesme ve dikme işlemleri sonrasında bir sonraki alama artık bordür aşamasıdır ki, bu aşamada hazırlanan parçalar artık bordürle birleştirilir. Ebatlara karar verilir. Bordür çeşitlemeleri tamamen kişinin zevki ile orantılıdır. Mesela yapılan bir yorgan ise bir sonraki aşama astar kumaşı serilmesidir. Elyaf sonrasında da yapılan kırk yama örtüsü bu elyaf üzerine yerleştirilir. Artık işlemin büyük bir kısmı sona ermiş demektir. Minik teyellemeler yardımı ile istenilen desen gerçekleştirilir. Desen sonrası dikim yapılır.

Mutlaka saklanması rutubetsiz bir ortam olmalıdır. https://www.goblen.com/tr/kirkyama-malzemeleri–k sitesinden kırk yama hakkında en detaylısından bilgi , el sanatı hakkında hizmet alabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.