arama

İnadına Aşk 27. Bölümde Çalan Yüksek Yüksek Tepelere Ev Kurmasınlar Türküsü Sözleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

İnadına Aşk dizisinde Yeşim Aras ve Çınar Barutçu 27. bölümde evleniyor. Gelinlik ve damatlık giyerken Yüksek yüksek tepelere türküsü çaldı. Bu türküyü herkes seslendirmiştir ama bu dizide Minor Empire seslendirmiştir sesi gerçekten çok hoş.

... .İnadına Aşk Dizisi yaz aylarında izleyici ile buluşacak

inadina-ask-27-bolum

Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar
Asrı asrı memlekete kız vermesinler
Annesinin bir tanesini hor görmesinler

Uçan da kuslara malum olsun
Ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı
Ben köyümü özledim

Babamın bir atı olsa binse de gelse
Annemin yelkeni olsa açsa da gelse
Kardeslerim yollarımı bilse de gelse

Uçan da kuslara malum olsun
Ben annemi özledim
Hem annemi hem babamı
Ben köyümü özledim

 

Belki merak edenler içinde Yüksek Yüksek Tepelere Türküsünün hikayesini paylaşıyorum.

halet-i ruhiye: kuşlar

yuksek-yukek-tepelere-turkusu-hikayesi

‘Çok eskiden köyün birinde Zeynep isimli çok güzel bir kız vardır. Onaltıya yeni bastığında Zeynep’i köylerindeki bir düğüne gelen Ali isimli bir genç görür ve çok beğenir. Köyüne döndüğünde hemen dünürcü gönderir. Zeynep’i Ali’ye verirler ve hemen düğünleri olur.

Zeynep’in gelin gittiği köy ile kendi köyü arası üç gün üç gece mesafededir. Zeynep anne baba ve kardeşini tam 7 yıl göremez. Bu özlem Zeynep’in yüreğinde her gün biraz daha büyüyerek dayanılmaz bir hal alır köyün büyük tepesinde bulunan evinin bahçesine çıkarak kendi köyüne doğru için için kendi yaktığı türküyü mırıldanır ve gözleri uzaklarda sıla özlemeni gidermeye çalışır.

Kocası Zeynep’in özlemine pek aldırış etmez. Kaldı ki eski sevgisi de pek kalmadığından Zeynep’i horlamaya eziyet etmeye başlar. Sonunda bu özlem ve horlanma Zeynep’i yataklara düşürür.

Gün geçtikçe hastalığı artan Zeynep’in düzelmesi için köyden gelip geçenler anasının babasının çağrılmasını ister. Başka çaresi kalmadığını anlayan kocası da kaynanası ve kayınbabasına haber vermeye gider. Altı gün altı akşam süren bir yolculuk sonrası köye ulaşan anne-baba Zeynep’i yatakta bulurlar. Perişan bir halde olan Zeynep hala türküsünü mırıldanmaktadır; Anne babası da türküye söylemeye başlarlar. Çevrelerindeki bütün köy kadınları duygulanıp ağlarlar. Annesi fenalık geçirir. Bayılan Zeynephasretini giderir ama çok geç kalınmıştır. Bir daha iyileşemez ve ölür