Trendsokak http://trendsokak.com/Trendsokak

İhbar Tazminatı Nedir Nasıl Alınır

İşçiyi ve işvereni yakından ilgilendiren ihbar tazminatı konusu için birçok çalışan ihbar tazminatı nedir diye sormaktadır. İşçinin çalışmakta olduğu işinden kendisine haber verilmeksizin ya da ihbar süresi dolmadan önce işverenin işçiyi işinden çıkarması ile birlikte ödenmesi zorunda tutulan miktar anlamına gelir. Bu hak, işveren için de geçerlidir. Eğer işçi ihbar süresi içerisinde ve haber vermeden işi bırakırsa, işverene ihbar tazminatı ödemek ile yükümlü tutulmaktadır. İhbar tazminatı ödemesi ile amaç, doğru zamanlarda ya da haber verilerek işten çıkma ya da işten çıkarılma durumlarının yaşanabilmesidir. 


İhbar tazminatı hesaplama işinde, işçinin hizmet süresi baz alınır. Aynı şekilde ihbar süresi de hesaplandıktan sonra bu süreyi karşılayan aylık brüt gelir kullanılır ve çıkan sonuçtan gelir ve damga vergileri kesilir. İhbar tazminatı ödenmesi için şartların yerine getirilmesi gerekir. 

İhbar tazminatı nasıl alınır diye soranlar, bildirim sürelerini kendi çalışma sürelerine göre öğrenmelidir. Aynı zamanda işe alınmış bir çalışan deneme sürecinde ise, çıkarıldığı takdirde ihbar tazminatı hakkı talep edemez. Doğru süre içerisinde işten çıkarılma sağlanacaksa, nedenleri de mutlaka belirtilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Kıdem Tazminat Nedir Nasıl Alınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

TrendSokak Arananlar:

Asli pamuk sekilleri,yagli boya resim çalışmaları,Asu kara seda,hande erçel wiki,Tığ patik örnek indir,burak özçivitin resimleri indir,hazar motanin sevgilisi,Gul fotolari,Melise asu pamuk,صور بوراك اوزجيفيت

Bu yazımıza da bakabilirsiniz.

feng shui nedir

Feng Shui Nedir Vikipedi

Feng shui Uzak Doğu’nun mistik dünyasından doğan bir öğretidir. Feng Shui Nedir sorusuna verilecek en ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.