arama

HİLE/THE CHEAT: YERLİ VE BİLİM KURGU İNTERNET DİZİSİ

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Zeynep Kabak Zeynep Kabak

(Dikkat: Bu yazı yazılıp yayınlandığında Hile dizisinin ilk sezon 4 bölümü yayınlanmış durumdadır ve yazı spoiler içermez.)

Hile, Filmler ve Filimler/FF Dijital’in projesi olan bir web dizisi. Filmler ve Filimler kanalı, uzun süredir YouTube’da yer alan, sinemaları filmler ve filimler olarak (iyi olanlara “film”, kötü olanlara “filim” demek üzere) ikiye ayırıyor. Mizahi bir dil kullanarak listeler oluşturuyor, parodiler çekiyor. Kanal aynı zamanda, kendi yapımı olan ya da başka ekiplere ait olup yayınlamaya değer buldukları web dizilerini de bizlerle buluşturuyor.

YouTube kanalı haricinde çalıştığı asıl sektör sinema olan Taha Ulukaya, dizideki başrol Felix Weber’i canlandırmasının yanı sıra, dizinin senaristliğini, yönetmenliğini ve kurgu aşamasını da üstlenen isim. Taha Ulukaya ve ekibi, kanaldan kazandıkları para ile yine kanala olabildiğince kaliteli işler üretmeye çalışan bir ekip.

Dizi, hikayesi itibariyle oldukça güçlü ve en önemlisi ülkemizde yapılan işlerden farklı. Oyunculuklar ve teknik konularda bir takım sıkıntılar dikkat çekiyor, yine de kanaatimce bu kadar kısıtlı bir bütçe ile bağımsız olarak gerçekleştirilen bir iş için dizinin kalitesi “yeterli” nin çok üstünde. Taha Ulukaya bu konuyla ilgili, 1. Sezon çekilip bitirildiğinden geri dönüş olamayacağını ancak 2. Sezonda oyunculuklar ve teknik aksaklıkların aşılacağını vaat ediyor. Dizi ortalama 20 dk oluşu ile uzun dizileri tercih etmeyen izleyici kitlesi için bir nimet. Dizinin atlanmaması gereken yönlerinden biri de Türkçe, İngilizce, İspanyolca ve Çince olmak üzere 4 dilde altyazı ile yayınlanıyor olması.

Hayat, otorite, özgürlük, simülasyon, teknoloji, bilgisayar oyunları gibi konulardan herhangi birine ilgi duyuyorsanız, bu web dizisine bir şans vermenizi tavsiye ederim. Unutmayalım ki, bağımsız projelerin desteklenmesi, başka bağımsız projeler için de cesaretlendirici olacak, zamanla alternatifler artacak ve kalite yükselecektir. Yazımın kapanışını yapmak üzere Anıl Piyancı’nın Hile için yaptığı Soundtrack sizlerle:

Dizinin yayınlandığı YouTube kanalının linki:
https://www.youtube.com/channel/UCZCUdSjhEFof8_dNn4e9maQ

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.