arama

Hastaneye gitmeden önce yapılması gerekenler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

 

Hayatımızın belli zamanlarında kendimiz ya da bir yakınımız hastalık nedeniyle hastaneye gitmek durumunda kalırız. Böylesi zamanlarda hastaneye hazırlıksız gitmek birçok soruna yol açmaktadır. Bunun sonucunda ise ya sistem ya da sağlık görevlisini suçlarız. Sonuç itibariyle işlerimizi halledemeden gerisin geri evimize döneriz. Böyle bir durumla karşılaşma olasılığını düşürmek için sizlere hastaneye gitmeden önce yapılması gereken ön hazırlıkları bu yazımız içerisinde kategorilere ayırarak toparladık.

Randevu aşaması

Bu aşama muayene olmak istediğiniz hastane ve branşı seçtiğiniz aşamadır. Bu aşama sayesinde poliklinik önünde uzun sıralar beklemek zorunda kalmazsınız. Randevu saatinizden 20-25 dakika önce gelmeniz yeterli olur. Fakat eğer ki randevu almadıysanız hastaneye çok erken saatlerde gidip randevu almaya çalışmanız gerekmektedir. Bunu yaşamamak için telefon ya da internet üzerinden randevu almayı unutmayınız.

Kayıt aşaması

Bu aşamanın sorunsuz bir şekilde tamamlanabilmesi için nüfus cüzdanı ya da resmi kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir. Aksi takdirde görevli memur işlemi gerçekleştiremez.

 

Muayene aşaması


Bu aşamada doktorunuzun şikayetlerinizi dinlediği ve muayenenizi gerçekleştirdiği aşamadır. Doktorunuza muayene aşamasında kullanmakta olduğunuz ilaçlarınız varsa isimlerinin ve dozlarının yazılı olduğu bir listeyi sunmak unutmanıza ve şaşırma ihtimalinize karşı iyi olacaktır. Ayrıca doktorunuza hastalık geçmişinizi ve varsa alerjilerinizi duruma göre anlatmanız önemlidir. Aynı zamanda ailenizdeki bireylerin hastalıkları hakkında da ufak bilgi sahibi olmak muayene sırasında doktorunuzun sorularını cevaplandırırken işinize yarayabilir. Çünkü bazı hastalıklara aileden kalıtsal olarak yatkınlık görülebilmektedir.

 

Kontrol Aşaması

Bu aşamada önceden yapılmış olan bütün tahlil ve tetkiklerin çıkan sonuçlarını, görüntüleme incelemeler yapıldıysa mr, tomografi, usg vb. sonuçlarının rapor ve cdlerini yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde eğer sonuçlar doktorun sistemine düşmediyse doktorunuz sonuçları değerlendirecek materyallere sahip olamadığı için o an kontrolünüzü gerçekleştiremeyecek ve sizden gerekli evrakları yanınızda getirmenizi isteyecektir.

 

Aşağıda yapılacak olan tahlillerin öncesinde yapılmaması gerekenler yer almaktadır.

• Yapılacak olan kan tahlillerinin çok büyük bir kısmı aç karnına yapılmaktadır. Bu nedenle bu ihtimali göz ardı etmeden hastaneye aç gidin. Bu sayede zamandan kazanırsınız ve tahlilin iptal olması ya da yanlış sonuç çıkmasıyla karşılaşmazsınız.

• Yapılacak kan tahliline göre erken saatte hastanede olmak önemlidir. Örneğin hormon değerlerinin incelenmesi için verilen kan tahlillerinde kanın erken saatler arasında verilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tahlilin ertelenmemesi ya da yanlış çıkmaması için lütfen doktorunuzdan bilgi alınız.

• Görüntüleme tetkiklerinin özelliğine göre üzerinizdeki eşyalardan kurtulmanız gerekebilir. Bu nedenle hastaneye giderken üzerinizde metal eşya olmamasına ya da bir yakınınıza vermeye özen gösterin.

• Hastaneye bir yakınınızla gelmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.