arama

Geminid Meteor Yağmuru 2017 – İkizler Meteor Yağmuru Ne Zaman

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Geminid Meteor Yağmuru 2017

Geminid Meteor Yağmuru 2017 İzle – İkizler Meteor Yağmuru Ne Zaman – 2017 yılının son aylarında ortaya çıkan Geminid Meteor Yağmuru yani İkizler Meteor Yağmuru Ne Zaman olacak konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Geminid Meteor Yağmuru, Gökyüzünde yılın son ayı olan Aralıkta son ve en büyük görsel şöleni olarak nitelendirilen Geminid (İkizler) göktaşı(meteor) yağmuru bu gece yani 13 aralık 2017 tarihinde izlenecek. Astronomların görülmeye değer meteor yağmurlarından biri diye tanımladığı Geminid (İkizler) meteor yağmuru, açık bir gökyüzü olan ve yeterince karanlık yerlerden daha iyi bir şekilde izlenebilir.

“Meteor yağmurlarının padişahı ya da kralı” olarak bilinen Geminid(ikizler), 3200 Phaethon adlı sönük bir kuyruklu yıldızın, Güneş etrafındaki yörüngesinde dönerken arkasında bıraktığı kaya parçaları ile oluşmaktadır.

geminid meteor yağmuru 2017 izle

geminid meteor yağmuru 2017 izle

İkizler Meteor Yağmuru Ne Zaman

İkizler Meteor Yağmuru, 13 Aralık 2017 tarihinde gece gökyüzünde bir şölen olarak izlenecek. Gökyüzünde bulunan Ay’ın küçülmeye başladığı saatler tamamen veya biraz karanlık alanlarda gece saat 00.00’dan sonra saatte ortalama 50’nin üzerinde “yıldız kayması” görülebilecek. Yaşanan bu meteor yağmurunda ay hilal evresinde olacak yani ay ışığı az olacak ki bu atmosfere giren gök taşlarının yanarak sağladığı ışığı görmemize yardımcı olacak.

meteor yağmuru ne zaman

meteor yağmuru ne zaman

Göktaşı Yağmurları ve Zamanları

Bilinen İlk göktaşı yağmuru ise 3-4 Ocak tarihlerinde Quadrantid (Dörtlük) ve 22-23 Nisan 2017 tarihlerindeki Lyrid (LİR) göktaşı yağmurlarında gökyüzünde saatte 20, 4-5 Mayıs 2017 tarihlerindeki Eta Aquarid (Eta Kova) göktaşı yağmurunda saatte 60, 7-28 Temmuz Delta Aquarid (Delta Kova) göktaşı yağmurunda ise saatte 20 civarında göktaşı görüldü. Bu yıl yine en renkli gök olaylarında biri 12-13 Ağustos’taki Perseid (Perse) göktaşı yağmurunda yaşandı.