Trendsokak http://trendsokak.com/Trendsokak

Çırağan Sarayı Hakkında Bilgi

İstanbulun Tarihi yapılarından olan çırağan sarayını tanıyalım.
çırağan-sarayı-istanbul

Çırağan Sarayı, yapımı 1874 yılında tamamlanan İstanbul’un ünlü saraylarından biridir. Abdülaziz döneminde tamamlanan yapının olduğu yerde saraydan önce Lale Devri’nde yapılmış eski ahşap bir saray vardı. Nikoğos Balyan tarafından tasarlanan binanın mimarisinde İspanyol Elhamra Sarayı’nın izleri görülebilir. Sultan Abdulmecid’in selefinin yaptırdığı sarayı beğenmemesi üzerine Batı mimari tarzı ile bir proje hazırlanır. Sarayın yapımının yaklaşık 4.5 milyon altına mal olduğu düşünülmektedir. Hatta bunun için yabancı devletlerden borç alınmıştır.


ciragan-resimleri

Günümüze gelene kadar birkaç kez yıkılıp baştan yapılan saray, bu halini Cumhuriyet döneminde kazanmıştır. Çırağan Sarayı Osmanlı tarafından kraliyet ikametgahı olarak çok kısa bir dönem kullanılmıştır. Saray, ismini Lale Devri ve eğlencelerinden almaktadır. Abdülaziz bir dönem burada yaşamıştır ve bu sarayda vefat etmiştir. Ayrıca V. Murat bir süre burada göz altında tutulmuştur. 1910 yılında meydana gelen bir yangında zarar gören Çırağan Sarayı 1990 yılında yenilenerek aynı ismi taşıyan lüks bir otel ve organizasyon merkezine dönüştürülmüştür. İstanbul gezilecek yerler listemizdeki önemli yapılardan olan bu ünlü sarayda siyasi, kültürel, sanat etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Türk Bayrağı Resimleri başlıklı makalemizde Türk Bayrağı, Türk Bayrağı Atatürk Resimleri ve Türk Bayrağı Foto Galerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

TrendSokak Arananlar:

çırağan sarayı,çırağan sarayı içi,cıragan sarayı resımlerı

Bu yazımıza da bakabilirsiniz.

2016 ofis etek modelleri

Ofis Etek Modelleri 2016

ofiste giyilecek kıyafetler,ofis etekleri,ofis modası… Çalışan bayanların iş sorunlarının dışında en büyük sorunlarının başında yarın ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.