arama

Ayçiçeği Hakkında Bilgi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

aycicegi

Günebakan, gündöndü ve günçiçeği olarak da bilinir. Boyları bir metreden dört metreye kadar değişir. İnce uzun gövdesinin tepesindeki yuvarlak çiçek tablasının çapı 30 cm’yi bulur. Bu çiçek tablası, ortada kümelenmiş koyu sarı, kahverengi ya da mor renkli tüpsü çiçekleriyle bu göbeğin çevresinde dizilmiş sarı ya da turuncu renkli dilsi çiçeklerden oluşur. Bir yıllık otsu bir bitki olan ayçiçeğinin sert ve odunsu gövdesi geniş, yaprakları da tüylüdür.

Hem ülkemizde hem de dünya genelinde tarımı yapılan önemli yağ bitkilerinden birisi olan Ayçiçeği, ülkemizde özellikle Marmara bölgesinde Trakya dolaylarında yetiştirilir. Yağı ve çiçeği dışında çekirdekleri gerekli işlemlerden geçtikten sonra satılmaktadır.
aycicegi-hakkinda

Ülkemizde yetiştirilen Ayçiçeğinin % 75’lik kısmı Marmara ve Trakya’da üretilir. Yetiştiriciliği için bölgenin yıllık sıcaklık ortalamasının 26 – 28 derece arasında olması gerekir. 100 – 150 günlük periyod için istenen bu değer, toplam sıcaklıktır. Kuraklığa karşı dayanıklı olan Ayçiçeği, pek çok toprak tipinde yetişmektedi

Ayçiçeğinin ana yurdu Amerika kıt’asıdır. Ayçiçeği bitkisinin kabuklu ve kuru bir meyve olan tohumları, yağ ve protein açısından çok zengindir.

Ayçiçeği Türkiye, Mısır ve Hindistan’da, özellikle ayçiçek yağı elde etmek için yetiştirilir.

aycicegi-hakkinda-bilgi

Ayçiçeği Neden Güneşe Döner?
Ayçiçeklerinin, ışığın her taraftan eşit geldiği alanlarda düz bir şekilde büyüdükleri gözlenmiştir. Eğer ışık tek bir noktadan geliyorsa, o zaman ışığa doğru dönerler. Bu nedenle açık alanda ekilen ayçiçekleri, yüzlerini güneşe dönerler.

Ayçiçeklerinin ışığa dönmesine neden olan, auxin (oksin) adlı bir hormondur. Bu hormon bitkinin ne şekilde büyüyeceğini, miktarını ve yönünü de belirler. Oksin hormonu bitkinin üstünde yer alır ve aşağıya inerken, bitkinin ışık almayan kısmında yoğunlaşır. Bu nedenle bitkinin karanlıkta kalan kısmı daha çabuk büyür ve bitki aydınlık tarafa doğru eğilir. Günebakan çiçeklerinin gelişimi tamamlandığında, bu ağırlıktan dolayı fazla hareket edemez ve doğu yönüne sabitlenir.

Güneşe dönme eylemi sadece ayçiçeklerinde değil, birçok bitkide de vardır. Oksin hormonu, ışığın geldiği noktadan ışığın gelmediği noktaya doğru ilerlediği için bitkiler güneşe, yani ışığa dönerler.

Ayçiçeği Resimleri

aycicegi-fotograflari

aycicegi-fotograflari-1

aycicegi-neden-gunese-doner

aycicegi-neden-güneşe-döner

aycicegi-resimleri

ayçiçeği-nasil-yetistirilir

ayçiçeği-nerede-yetişir

ayçiçeği-resimleri

ayçiçeği-resimleri-

gunebatan-cicegi

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ