arama

Alkali Diyeti

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Diyet yapmanın  farklı nedenleri olabiliyor. Kilo vermek, kilo almak, vücuttaki asitlenmeyi önlemek gibi nedenler yaygın etknlerdir.

Neden Alkali Diyet Listesi  Gerekli

Diyet listesi   türlerinden biri olan alkali diyeti, vücuttaki fazla asidi gidermek üzere yapılan, ayrıca fazlalıkları da gideren bir beslenme türüdür. Vücuttaki asitlenme, birçok hastalığın nedeni olduğu için bu dengenin iyi ayarlanması gerekmektedir. Çünkü asitlenen yapı ile hücrelerin fonksiyonlarında da dengesizlikler görülebilmektedir. Bu asitlenmeyi yeniden dengeye sokmak için alkali diyet listesi  uygulanabilir. Bu listeye göre bir  süre beslenerek sonrasında dengeyi yeniden sağlamak mümkün olur. Ancak bunun da öncesinde yapılması gereken vücudunuzdaki asit durumunu öğrenmenizdir. İdrarınızın rengi ve koku durumu bu konuda bilgi verecektir. Genellikle asit oranı çok olursa koyu renk ve kokulu bir idrar olur.

 Alkali Artıran İçecekler

Alkali diyet listesi için alkali miktarını artıran yiyecek ve içeceklere yönelmek mümkündür.  İçilen suyun alkali olması için içine misket limon, elma sirkesi eklenebilir. İsteğe göre eczanelerden damla halinde de alım olabilir. Ayrıca içilen suya karbonat eklenmesi de alkali seviyesini yükseltecektir. Bu şekilde içilen suya alkali katkısı yapaken aynı zamanda asitli yiyecekleri de sınırlamak gerekmektedir. İçilen suyun da sabah ve akşamları tüketilmesi ve azar azar alınması gerekir.

Sebze Suyu Alışkanlığı Yaratın

Alkali diyet listesi  için en önemli bölümlerden biri de sebze suyu alışkanlığı edinmektir.en sevdiğiniz sebzelerin suyunu sıkarak içebilirsiniz. Ancak sebze suyu ile yapılan diyet listesi  meyve suyu ile karıştırılmamalıdır. Çünkü meyve suyunun içerisindeki fruktoz, hücrelerin daha fazla yaşlanmasına neden olur. sebze suyunda ise yenileyici ve temizleyici özellikler vardır. Vücuttaki asidin tamponlanması için de idealdir. Normalde alkali ile bunu yapabileceğiniz gibi sebze suyu ile de gerçekleştirmek mümkündür.

Tuz Değişimi

 Asit azaltan ve alkali artıran diyet listesi  için bir diğer uygulama da tuz değişimini yapmaktır.  Kullanılması gereken tuz, deniz ve himalaya tuzudur.  Bu tuzlar oldukça belirgin şekilde ödem atmanızı sağlar.  Bu şekilde hızlı kilo verilmesinde de etkilidir.

Balık Ve Sağlıklı Yağ

Diyet listesi  yaparken kullanılan yağın sağlıklı olmasına önem vermeniz gerekir. Ayrıca balık tüketimini de artırmak gereklidir. Somon, uskumru hamsi içerdiği yağlar bakımından da en sağlıklı olan balıklardır. Ek olarak omega 3 tableti almanız, yemeklerde zeytinyağı kullanmak da diyetinize katkı sağlar. Son olarak alkali  diyet listesi  için avokado ve hindistan cevizi yağı tüketilmesi de gerekmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.