arama

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız kokusu, ağız içindeki bakterilerin, hidrojen sülfür içeren ürünlerinden ortaya çıkmaktadır. İyi ağız bakımı yapan kişilerde hidrojen sülfür içeren bakteri popülasyonu azınlıktadır. Ağız kokusunun fizyolojik, patolojik ve psikolojik olarak üç çeşiti vardır. Fizyolojik ağız kokusu beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak ya da açlık sonucunda görülür. Özellikle yüksek protein içerikli gıdaların tüketilmesi, ayrıca soğan, sarımsak gibi koku yapan yiyeceklerin tüketilmesi, alkol, sigara ve kahve gibi maddelerin sık tüketimi de ağız kokusunun fizyolojik sebeplerini oluşturur.

Ağız kokusundan kurtulmanın yolu

Ağız kokusundan kurtulmanın yolu

Patolojik kaynaklı kokular kalıcıdır. Klasik ağız bakım yolları bu noktada işe yaramaz. Patolojik kaynaklı kokular, ağız içi ve yutak bölgesinde bulunan hastalıklar neticesinde ortaya çıkar. bunun dışında diş ve diş eti hastalıkları da bu kokuya sebep olan faktörlerdir. Bu kokuya goda artıkları, ağız mukozasından dökülen hücreler, tükürükler ve ağız içinde biriken asitler yani ağız sağlığını bozan faktörler sebep olur. Psikolojik kaynaklı kokularda ise kişi kimsenin hissetmediği ağız kokularını alır ve hatta bu durumu takıntı haline getirir. Hatta bu yüzden agresif bir ruh haline bürünür ve intihara meyilli bir hale gelir. Bu yüksek oranda psikolojik olarak hissedilen bir kokudur. Stres altında daha fazla tükürük salgılanmasının artışı da bu durumu tetikler.
Durumu önlemek için ağız bakımını doğru ve sağlıklı yapmak gerekir. Diş ve diş eti sağlığının başlıca adımı dişi fırçalamadaki doğru yöntem ve doğru diş fırçasının seçilmesidir. Bunun yanı sıra dil temizliğine de önem vermek gerekir çünkü bakteri üremesinin en çok gerçekleştiği bölgelerden biri de burasıdır. Bunun dışında enfeksiyona sebep olan rahatsızlıklar tedavi edilmelidir. Tükürük salgısının hareketlenmesi de ağız sağlığı için önemlidir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.