arama

7 Aralık Hadi ipucu joker

Hadi ipucu Finlandiya
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • admin

Dün gece yayınlanan Hadi yarışmasının ardından bugünün ilk yarışmasının ipucu bilgisi geldi.

12:30 ipucu bilgisi;

Cep telefonu fırlatma,eş taşıma ve hayali gitar çalma yarışmalarıyla ünlü ülke hangisi?

Cevap, Finlandiya

Finlandiya (Fince: Suomi, İsveççe: Finland) ya da resmî adıyla Finlandiya Cumhuriyeti, Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında bir Kuzey Avrupa ülkesi. İskandinavyayarımadasındadır, başkenti Helsinki’dir. Doğusunda Rusya, kuzeyinde Norveç ve batısında İsveç yer alır.

Popüler Kültürdeki Yeri

Norveç‘te başlatılan bir kampanya, Finlandiya’nın bağımsızlığının 100. yılı şerefine komşuya dağ hediye etmeyi amaçlıyor. Norveç’in sınırını 200 metre içeri çekmesi ile Finlandiya‘nın en yüksek noktası olacak Halti dağının tepesini hediye etmesini isteyen kampanya halktan da büyük ilgi gördü.Norveç’in toplam yüz ölçümünü çok az değiştirecek bu kampanya başarılı olursa, Finlandiya yeni bir dağa sahip olacak. Telegraph’a röportaj veren kampanyanın sahibi Bjørn Geirr Harsson, “çok az toprak kaybederek, komşumuz için çok hoş bir hediye vermiş oluyoruz” diyor. 2017’de  bağımsızlığının 100. yılını kutlayacak Finlandiya’ya dağ verme hakkında ise çok olumlu yorum var. Ayrıca, Norveç Devlet Televizyonu’ndan bir sunucu fikrin çok hoş bir fikir olduğunu belirterek, tüm ülke çapında duyulmasını ve halktan tam destek almasını sağladı

Nüfus

Yaklaşık 5,509,717 olan nüfusunun % 90’dan fazlasını Finler teşkil eder. Bundan başka kuzeyde Laponlar, güney ve batı kesimlerinde ise İsveçliler yaşamaktadır. Finlerin karakteristik özellikleri, uzun boylu, sarı saçlı, mavi veya gri gözlü olmalarıdır. Her etnik grup kendi lisanlarını konuşur. Ülkenin resmi dili ise Fincedir. Nüfus yoğunluğu güneyde çok fazladır. Kuzeyde ise gittikçe azalır. Nüfusun % 20’si başkenti olan Helsinki civarındadır. Çoğunluk şehirlerde yaşar. Nüfusun % 91,6 sı Hıristiyanlığın Protestan mezhebine, kalanı değişik mezheplere bağlıdırlar. Geri kalan dini azınlığın büyük kısmını Yunan Ortodokslar meydana getirir. Çok az bir miktar da Yahudi vardır. Eğitim ve öğretimin AB vatandaşlarına parasız olduğu Finlandiya’da 20 üniversite mevcuttur. 7-15 yaş arası eğitim ve öğretimin mecburi olduğu ülkede okuma yazma bilenlerin oranı yaklaşık % 100’dür. Çalışan nüfusun %25’i ziraat ve ormancılıkla uğraşır. Kuzeyde yaşayan Laponlar an’anevi olan ren geyiği çobanlığı ve avcılığı ile geçinirler. Yıllık nüfus artışı % 0,3’tür. Kilometrekareye 14,7 kişi düşer.

Joker kazanmak için referans kodunuzu yorum olarak yazın.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Bayram
  9 ay önce

  Referans kodum..zturkbayram

  0
  yorum beğen
 • Ayşe SÖNMEZ
  9 ay önce

  SC23t7

  0
  yorum beğen
  • admin
   9 ay önce

   Kodunuz başarıyla onaylandı

   0
   yorum beğen
 • Ayşe SÖNMEZ
  9 ay önce

  Yarışmayı bekliyorum.

  0
  yorum beğen
 • Giray
  9 ay önce

  Girayxxx referans kodum

  0
  yorum beğen
  • admin
   9 ay önce

   Başarıyla onaylandı

   0
   yorum beğen
kategoriden popüler haberelr KATEGORİDEN POPÜLER HABERLER
  editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ